Strona główna » Blog » Bidony i termosy = lepsze planety losy

Bidony i termosy = lepsze planety losy

Noszenie własnego lanczu do szkoły, pracy lub na wycieczkę jeszcze nigdy nie było tak proste, jak obecnie. Szeroki wybór pojemników, bidonów, termosów na jedzenie i picie sprawił, że każdy z nas może skorzystać z dogodnego dla siebie opakowania, dostosowanego do własnych potrzeb.

Okazuje się, że lunch przygotowany w domu i spakowany do wielorazowego pojemnika jest tańszy od gotowych dań kupowanych w sklepie lub restauracji.

Dla osób, które decydują się szukać ekologicznych rozwiązań w codziennym życiu, własna butelka z piciem bywa tym pierwszym krokiem. Rezygnacja z wody i napojów w butelkach PET to podstawa w przestrzeganiu zasad zero waste. Kupowanie butelek z wodą i zabieranie ich na spacer, do szkoły czy do pracy jest nieekonomiczne i generuje odpady. Ponadto, część plastikowych butelek zawiera szkodliwe dla zdrowia substancje (na przykład bisfenol A (BPA)). Organizacje propagujące zdrowe odżywianie głoszą, że najlepiej pić wodę z kranu przefiltrowaną przez odpowiednie filtry. Przefiltrowaną wodę, wlewamy do bidonu lub butelki wielorazowej i gotowe – możemy ruszać na spacer.

zdrowe śniadanie
Co wolisz: zjeść na mieście jakiś fast-food, czy zabrać ze sobą coś zdrowego?

Termos jest wspaniałym wynalazkiem. To jedno z tych naczyń, które znajdziemy w większości domów. Przeważnie mają go w swoim ekwipunku turyści górscy, ale też coraz częściej można go dostrzec w kieszonkach szkolnych plecaków, czy u zwykłych spacerowiczów. Zimą termos pozwala cieszyć się rozgrzewającym napojem, latem utrzymuje przyjemny chłód płynów. Kojarzy się nam z gorącą herbatą lub kawą. Jednak oprócz termosów klasycznych, przeznaczonych do gorących i zimnych napojów, mamy termosy obiadowe. Ich większa średnica otworu wlewu ułatwia umieszczenie w nim pożywienia, a także jedzenie bezpośrednio z jego wnętrza. Zupa zabrana w termosie obiadowym do pracy po kilku godzinach będzie nadal ciepła, a ziemniaczki i pulpety będą smakowały, jak wyjęte prosto z garnka.

stylowa butelka
Można by rzec: stylowa ekologia.

Warto też wspomnieć o kubku termicznym, który jest rodzajem termosu dostosowanego do potrzeb dnia codziennego. Można z niego pić bezpośrednio – i to odróżnia je od klasycznych termosów, które zazwyczaj wyposażone są w kubeczek. Kubek termiczny jest idealny dla osób kupujących kawę na wynos. Zamawiając napój do własnego kubka, możemy zaoszczędzić średnio 260 jednorazowych kubków rocznie, co będzie korzystne dla środowiska. W większości kawiarni chętnie naleją nam do naszego własnego kubka – w końcu to dla obsługi oszczędność pieniędzy. Kubek termiczny umożliwi Ci wypicie kawy lub herbaty w drodze do pracy, w samochodzie, w pociągu. Przeważnie ma on wąskie dno, umożliwiające osadzenie w uchwycie samochodowym.

Lunch box, a po polsku “śniadaniówka” to coś, co kojarzy się najbardziej z drugim śniadaniem do szkoły, ale coraz częściej lunch box-y spotykane są wśród pracowników korporacji. To dlatego, że podnosi się świadomość ekologiczna w naszym społeczeństwie. Jedzenie zabierane z domu w wielorazowym pojemniku jest lepsze dla środowiska niż kupowanie na wynos. Ograniczamy w ten sposób zużycie opakowań jednorazowych.

Lunch box’y wykonane są zazwyczaj z plastiku, ale lepiej kupić raz porządny pojemnik przeznaczony do kontaktu z żywnością, niż każdego dnia pakować śniadanie w nowy woreczek, papier czy folię aluminiową. Długo używany pojemnik na drugie śniadanie zapobiega generowaniu dużej ilości śmieci. W lunchboksach możemy także przechowywać resztki posiłków, zamiast zawijać je w folię lub wkładać do plastikowych woreczków. Warto je także zabierać do restauracji i barów z jedzeniem na wynos. To, czego nie zjemy na miejscu, możemy spakować do pojemnika i zabrać do domu.

Podsumowując: korzystanie z wielorazowych pojemników, termosów i bidonów jest oszczędnością zarówno dla środowiska, jak i naszego portfela. A jeśli chcemy, może być zdrowsze. Przygotowując posiłek w domu, możemy świadomie wybierać zdrowsze i lepszej jakości składniki naszych potraw. To także wygoda. Mając własny lunch box z jedzeniem, nie musimy czekać na otwarcie sklepu czy dostarczenie jedzenia przez firmę cateringową. Ten sposób odżywiania zapewni nam również regularność, co jest kluczem do szczupłej sylwetki.